PoW vs. PoS kryptoměny
Kryptoměny můžeme dělit dle použitého algoritmu na dvě základní skupiny: PoW a PoS (a aby to nebylo tak jednoduché, tak i na jejich kombinace a pár dalších typů :-)
PoW kryptoměny
Zkratka PoW znamená „Proof of Work“, tedy výdělek za „důkaz práce“. Pow se týká kryptoměn, které jsou těženy – typicky např. bitcoin. Pro vytěžení nového bloku je třeba vyřešit složité matematické operace. Větší šanci nalézt řešení má skupina těžařů s větším výpočetním výkonem, nicméně je to jen otázka pravděpodobnosti. Jako odměnu za vyřešení a připojení nového bloku dostane vítězný miner odměnu ve formě kryptoměny.
Jelikož se jedná o velmi složité výpočty, které probíhají na specializovaných zařízeních a jelikož se nový blok snaží vytěžit všichni mineři najednou, jde o velmi energeticky nákladnou činnost. Nyní (koncem rok 2017) bitcoin spotřebovává tolik energie jako celé Bulharsko!
Aktuální situaci si můžete zobrazit zde: https://digiconomist.net/bitcoin-energy-consumption
Otázkou je, jaká může být udržitelnost kryptoměn založených na PoW mechanismu v budoucnosti ...
Kryptoměny typu PoS
Zkratka PoS pak znamená „Proof of Stake“, tedy výdělek za „důkaz sázky (vkladu)“ a je to alternativní způsob ověření a potvrzování transakcí. Odměnu ve formě kryptoměny zde získáváte, zjednodušeně řečeno, za držení mincí. Záleží při tom na stáří mincí (době držení), jejich množství a dalších faktorech. V praxi to znamená, že na svém počítači máte otevřenou PoS peněženku s kompletním blockchainem (tj. permanentně připojenou k internetu) a pouhým držením mincí vyděláváte další. Váš počítač v tomto případě funguje jako uzel sítě kryptoměny. Výdělek může být dle druhu kryptoměny i více než 10% ročně.
PoS má proti PoW jednu zásadní výhodu: je mnohem ekologičtější. PoS peněženka není nijak výkonově náročná. Dá se provozovat i na minipočítačích typu Raspberry PI a spotřeba elektrické energie je tedy ve srovnání s PoW kryptoměnami jen zlomková.
Kromě PoW a PoS existují i kryptoměny kombinované PoW/PoS kdy je část měny těžena a část se vytváří jako úroky z držení digitální měny.
Další modely a filozofie kryptoměn se vyvíjejí a budoucnost nám určitě přinese ještě zajímavější algoritmy a jejich kombinace.
Praktické zkušenosti s PoS
Z hlediska komunity a připravených PoS mohu doporučit kryptoměnu OK Cash a NAV Coin. Obě komunity mají připravenu peněženku pro Raspberry PI včetně návodů na instalaci. Samozřejmě je dobré mít už předchozí zkušenosti s Raspberry PI a s Unixem. Kdo je nemá, může samozřejmě zkusit běžnou stake peněženku pro Windows nebo Apple. Aby probíhal "staking" musí být peněženka samozřejmě online.
Z hlediska výnosu jsou ještě zajímavé kryptoměny NEO, Ark a Lisk.
Ark a Lisk jsou PoS kryptoměny, které vám emitují zisk i bez otevřené peněženky a to pomocí volených kandidátů, kteří vám v pravidelných intervalech (např. 1x týdně) zasílají určitá procenta z vámi držené částky. Volba kandidáta vás bude něco stát, ale pokud si dobře vyberete, bude to jen jednorázová investice.
U PoS kryptoměn samozřejmě rozhoduje nejen procentní výnos, ale i nákupní cena kryptoměny, která může značně kolísat (jak už to digitální měny umí). Může se vám tedy stát, že si sice měsíčně přijdete na několik nových coinů zdarma, ale měna vám mezi tím může klesnout třeba na polovinu své hodnoty ...
Při investicích do kryptoměn vždy počítejte s možnou ztrátou!
Všechny tyto kryptoměny můžete nakoupit na litebit.eu - viz. návod
Novinky:
Bitcoin halving 2024
Pokud si pamatujete, co bylo povyku kolem minulého halvingu BTC v roce 2020, uvidíme jak bude halving Bitcoinu probíhat letos. Duben už se blíží :-)Ethereum Merge
ETH přechází na Proof of Stake mechanismus. Budoucnost krytpoměn je tu.Bitpanda v CZK
Bitpanda nyní umožňuje vklady i výběry v CZK a to pomocí platebních karet.Aktuální kurzy:
BTC 91116.8 EURETH 3406.75 EUR
LTC 122.6 EUR
XRP 2.431 EUR
ARK 0.65 EUR
DASH 52.74 EUR
GNT 0.00000001 EUR
LSK 1.23 EUR
NAV 0.03346 EUR
OK 0.0105 EUR
PIVX 0.314 EUR
Hodnocení článku: